mojePloty.cz
Živé ploty pro Vaši zahradu

Pozdrav z Brna



Přišel nám příjemný pozdrav z Brna od naší zákaznice:

Vážení,
předáváme naše zkušenosti s kouzelným živým plotem – moc jsme tomu nevěřili, ale:
Plotem jsme dnes nadšeni – zasadili jsme dvouleté rostlinky doslova chvíli před sněhem 2012.

Na jaře 2013 jsme zkrátili asi 70cm výhony-pruty na 15-20 cm nad zemí.
V létě 2013 opět stříhali – zkracovali.
V květnu 2014 jsme už byli trochu rozpačití, ale najednou se plot „rozjel“ tak, že jsme nestačili stříhat „do roviny“.
Nyní – červen 2015 – už jen stříháme podle plotu.

Plot tvoří úžasnou optickou, prašnou i hlukovou bariéru.

Z Brna zdraví M. R.

Kouzelný živý plot jako větrolam v kempu



Další výsadba z námi dodaných sazenic jilmu sibiřského. Nestříhaný Kouzelný živý plot jako přibližně 2 metry vysoká bariéra proti větru. Foceno v soukromém tábořišti u malebné přehrady Rozkoš, které se přezdívá východočeské moře.

Kouzelný živý plot



Kouzelný živý plot – Jilm sibiřský



Aronia melanocarpa – Aronie černá – 6 týdnů po výsadbě



Temnoplodec neboli aronie, také zvaná černý jeřáb, zahrnuje tři druhy opadavých keřů z čeledě růžovité. Je vzdáleně příbuzná hrušni a jeřábům. Jejich jedlé černé plody jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů a tříslovin (zdroj Wikipedia – více informací zde).

Ve fotogalerii jsou 1 rok staré sazenice – cca 6 týdnů po výsadbě (výsadba jaro 2015).

Plody arónie mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak. Doporučují se proto při arteroskleróze. Prospěšné jsou dokonce i při cukrovce – obsahují totiž přírodní sorbit, sladidlo vhodné i pro diabetiky. Cenný je nejen obsah vitamínů, ale také bioflavonooidů, rutinu pro pevné cévy, který se z plodů i extrahuje pro výrobu léčiv, a dále železa, jódu, fluoru, manganu a dalších mikroelementů, nezbytných pro pevné zdraví a vitalitu.

V roce 2003 vědci z Univerzity of Maryland získali náznaky, že látky izolované z aronie by mohly mít velký efekt v boji s rakovinou tlustého střeva. Příznivé ochranné účinky při vážných střevních potížích, včetně akutních lézí, potvrdily i japonské studie provedené na laboratorních zvířatech.

Zdravotní význam má i arónie zavařovaná. Ale ještě přínosnější jsou plody čerstvé. Trpkou chuť lze odstranit rozmačkáním plodů s medem nebo smetanou (zdroj Wikipedia – více informací zde).